TOP 5 UBP Biz Hits

Ako ste si mohli všimnúť, každý mesiac vám na našej facebookovej stránke UBP prinášame výber z čitateľských hitov, ktoré by vám mohli byť prospešné na ceste za úspešným sebarozvojom. Na základe pozitívnych reakcií súdime, že sa vám tento druh príspevkov páči. Touto cestou vám ďakujeme za priazeň a vašu podporu. Rozhodli sme sa naše knižné tipy rozšíriť aj o filmové odporúčania. V našom novom seriále blogov vám budeme pravidelne ponúkať prehľad o 5 zaujímavých filmových tituloch z podnikateľského prostredia. Našim cieľom je predstaviť inšpiratívne snímky, ktoré vás môžu pozitívne motivovať, poučiť a nájdete v nich aj výstrahy voči tienistým stránkam úspechu či omamného sveta financií. Poďme na to.

1. Deň pred krízou (Margin Call, 2011)

Strhujúci thriller zo sveta veľkých peňazí zaujme príbehom kľúčových postáv známej investičnej firmy v priebehu prvých dní finančnej krízy z roku 2008. Margin Call ponúka odvážny pohľad na finančný priemysel so zreteľom na bezohľadne mocných aktérov, ktorí svojimi nemilosrdnými rozhodnutiami ovplyvňujú budúcnosť celého sveta. Silnou stránkou filmu sú bravúrne vykreslené reálne charaktery, ktoré svojím konaním dokazujú, že pokiaľ ide o prežitie, nič nie je len čierne alebo biele. Vo filme herecky excelujú Kevin Spacey, Demi MooreJeremy Irons.  

2. Riziko (Boiler Room, 2000)

Odľahčená exkurzia do sveta burzových maklérov, ktorí sa snažia dômyselne ošklbať dôverčivú strednú vrstvu. Inteligentný thriller mapuje návykový svet ambicióznych mladíkov, ktorí sa neštítia pre úspech urobiť takmer čokoľvek. Investičné obchody u T.J. Marlin totiž nie sú úplne legálne. Film zaujme obratnými motivačnými príhovormi, s ktorými dodnes operuje nejedna investičná maklérska spoločnosť. Premotivovaných mladých predajcov stvárňujú vychádzajúce hviezdy Vin Diesel, Ben Affleck či dnes už trošku zabudnutý Giovanni Ribisi.

3. Zlato (Gold, 2016)

Skutočný príbeh ťažobného škandálu z 90-tych rokov vyrozprávaný optikou hlavného hrdinu ktorý je neúspešným prospektorom (po slovensky hľadačom zlata či zlatokopom). V zúfalej snahe dosiahnuť svoj bájny sen sa neštíti streliť posledné priateľkine šperky s hodinkami do najbližšej záložne. Po nekonečnej sérii zbabraných obchodno-investičných rokovaní sa dá dohromady s podobne dychtivým geológom a nabehnú do nezmapovaného územia v Indonézskej džungli. Riskujúc život na hranici vyčerpania finančných zdrojov i fyzických síl nakoniec na zlatú rudu narazia a nekresťansky zbohatnú. Alebo, že by to bolo všetko úplne inak? Matthew McConaughey podáva jeden zo svojich pamätihodných hereckých výkonov.

4. Zakladateľ (The Founder, 2016)

Ďalší skutočný príbeh stelesňuje učebnicové splnenie amerického sna. V roku 1954 dostal podomový obchodník Ray Croc objednávku 6 mixérov na výrobu mliečnych šejkov. Objednávka prišla od nenápadných bratov McDonaldovcov, ktorí prevádzkovali malú predajňu hamburgerov v južnej Kalifornii. Rozhodol sa neobvykle veľkú dodávku vybaviť osobne. Od tej chvíle sa začala písať história najznámejšej siete rýchleho občerstvenia na svete. Značku McDonald´s by sme dnes nepoznali nebyť obchodníka, ktorý sa nebál myslieť vo veľkom a ísť za svojou víziou stoj, čo stoj. Aj na úkor bratov nesúcich meno miliardového impéria. Hlavnú rolu Raya Croca si užíval na Oscara nominovaný Michael Keaton.

5. Stávka na neistotu (The Big Short, 2015)

Posledný skutočný príbeh v našej TOP 5 rozpráva o štyroch outsideroch, ktorí si ako jediní vypočítali, že svetová ekonomika nemôže rásť do nekonečna. Stavili na jednu kartu, zrazili banky na kolená a neskutočne sa nabalili. V roku 2005 v Amerike dostal obriu hypotéku na luxusnú haciendu s 20 spálňami bez problémov každý záujemca a nikto sa neobťažoval s preverovaním či na to dotyčný vôbec má. Partia finančníkov si riziko s veľkým počtom nestabilných hypoték uvedomilo a vyvinulo finančný nástroj, ktorý im o tri roky vyniesol rozprávkový majetok. Hypotekárna bublina totiž v USA v roku 2008 skutočne praskla. V hlavných úlohách sa predstavili Christian Bale, Steve Carrell, Ryan GoslingBrad Pitt. Áno, toto je ten film, kde blonďavá Margot Robbie vo vani vysvetľuje ekonomický princíp nazývaný Big Short.  

Ďakujeme, že nás čítate. Ak vás niektorý z filmov zaujal a premýšľate na základe neho nad vstupom do poolu medzi universálnych brokerov, neváhajte nás kontaktovať na info@ubp.sk

S úctou a pozdravom
redakcia Lead Level