TOP 5 UBP Biz Hits Vol. 4

Vážení čitatelia,
prinášame Vám pätoro zaujímavých filmových titulov z podnikateľského prostredia. Radi by sme vás inšpiratívnymi filmovými dielami pozitívne motivovali k ďalšej práci, prípadne poučili či odradili od nekalých pokušení finančného sveta. Nech sa vám páči, vybraná pätica filmov.

1. Maklér (Rogue Trader, 1999)

Dráma vychádza zo skutočných udalostí, ktoré vo svojej autobiografickej knihe Podvodník popísal burzový maklér Nick Leeson. Tento sympatický muž, ktorý pracoval v singapurskej pobočke prominentnej londýnskej banky Barings Bank, ju totiž dokázal svojimi obchodmi na burze úplne zničiť. Ambiciózny Nick je svojím spôsobom finančný génius. Má totiž čuch na rozoznanie slabín elektronických peňažných transakcií a navyše veľmi rád riskuje. Postupne podľahne pokušeniu a vkročí do bludného kruhu odvážnych burzových operácií bez vlastných prostriedkov, ktoré môžu vyniesť kopu peňazí. Pokiaľ však nevyjdú, položí na lopatky i tak bohatú firmu, akou je jedna z najstarších bánk sveta. V hlavnej úlohe sa predstavil Ewan McGregor.

2. Vojnoví psi (War Dogs, 2016)

Film bol nakrútený podľa skutočného príbehu dvoch priateľov, čerstvých dvadsiatnikov žijúcich behom vojny v Iraku v Miami Beach, ktorí sa rozhodli naplno využiť málo známu vládnu iniciatívu umožňujúcu malým firmám uchádzať sa o zákazky americkej armády. So skromným začiatkom začali onedlho zarábať veľké peniaze a žiť na vysokej nohe. Ale situácia dvojici hlavných hrdinov prerastie cez hlavu vo chvíli, keď sa im podarí získať zákazku v hodnote 300 miliónov dolárov na dodávky zbraní afgánskej armáde.  Ako neskôr vyjde najavo, obchod, do ktorého je zapletených pár veľmi pochybných ľudí, nemá vôbec nič spoločné s americkou vládou. Dvojicu podnikavých vykukov si zahrali Miles TellerJonah Hill.

3. Tajomstvo môjho úspechu (The Secret of My Succes$, 1987)

Brantley Foster (Michael J. Fox), vzdelaný a talentovaný mladík z Kansasu, vždy sníval o živote v New Yorku. Tam sa skutočne dostane, ale spoznáva, ako je ťažké získať tam dobré miesto. Nehovoriac o nadväzovaní známostí so ženami. Brantley navštívi svojho strýčka Howarda Prescotta, bohatého majiteľa spoločnosti, ktorý mu ponúkne miesto v poštovnom oddelení. Na začiatok nič moc, ale aspoň niečo. V novej práci sa Brantley stretáva s Christy Willsovou. Brantley je presvedčený, že jediná cesta, ako Christy získať, je stať sa vysoko postaveným mužom. Rozhodne sa vystupovať pod menom Carlton Whitfield, ale čoskoro sa mu veci vyšmyknú z rúk.

4. Wall Street: Peniaze nikdy nespia (Wall Street: Money Never Sleeps, 2010)

Gordon Gekko (Michael Douglas), bývalý finančný žralok, ktorého poistné podvody a pranie špinavých peňazí dostali pred 23 rokmi za mreže, stojí pred bránami väznice ako zmenený a možno i lepší človek. Jeho vyhliadky nie sú nijako ružové, cez prsty sa na neho dívajú nielen jeho bývalí kolegovia, ale i dcéra Winnie (Carey Mulligan), ktorá s ním zámerne ukončila všetky väzby. Istým mostom k dcére by sa mohol stáť jej snúbenec Jacob (Shia LaBeouf). Je to mladý finančný dravec pripravený chytiť šancu za pačesy a už ju nepustiť. Zarába rozprávkové peniaze v spoločnosti svojho mentora Louise Zabela (Frank Langella), lenže séria falošných obvinení firmy z obrovských dlhov vedú k hlbokému prepadu ich akcií. Na dno tak padne i Jacob, ktorý sa vydá na prednášku svojho potenciálneho svokra, na ktorej napravený hriešnik predpovedá príchod svetovej finančnej kríze. Po prednáške Jacob Gekka vyhľadá a uzavrie s ním zvláštnu dohodu. Gekko využije svoje dávne kontakty a pomôže mu zistiť, kto a prečo zničil firmu jeho chlebodarcu. A Jacob mu na revanš pripraví cestu k jeho dcére. Kľúčová otázka však znie: Dá sa Gordonovi Gekkovi skutočne veriť?

5. Kasíno (Casino, 1995)

V zabehnutej mašinérii vzťahov, orientovanej na legálne i nelegálne zarábanie peňazí, sa v rozmedzí desiatich rokov odohráva príbeh trojice zúčastnených osôb. Sam „Ace“ Rothstein (Robert De Niro) je bývalý hazardní hráč, dosadený mafiánskym gangom do Las Vegas na vedúce miesto veľkého kasína, ktoré sa jeho pričinením stane mimoriadne úspešným. Rothsteinovu osobnú bezpečnosť zabezpečuje jeho najlepší priateľ, brutálny gangster Nicky Santoro (Joe Pesci). Osudový zvrat do Samova života prinesie profesionálna podvodníčka Ginger McKennaová (Sharon Stone), do ktorej sa Rothstein zamiluje a ktorej bezhranične dôveruje. Mesto, obklopené zo všetkých strán púšťou, je pre režiséra Martina Scorseseho priestorom so zvláštnou pôsobivosťou. Miestom, kde platia odlišné pravidlá a kde môže organizovaný zločin dospieť k úplnej dokonalosti.

Ďakujeme, že nás čítate. Ak vás niektorý z filmov zaujal a premýšľate na základe neho nad vstupom do poolu medzi universálnych brokerov, neváhajte nás kontaktovať na info@ubp.sk

S úctou a pozdravom
redakcia Lead Level