TOP 5 UBP Biz Hits Vol. 5

Vážení čitatelia,
po čase Vám opäť prinášame obľúbenú päticu filmových titulov z finančného prostredia. Niektoré filmové príbehy Vás navnadia k dosiahnutiu vášho najbližšieho osobného cieľa, iné možno odradia od vratkého pokušenia. Nech sa Vám vybrané pätoro filmov páči.

  1. Outsider
    (známy aj pod festivalovým názvom Tímový duch/L’outsider, 2016)

Píše sa rok 2008. Svetová ekonomika sa ocitla v najhoršej kríze od roku 1929. Za prvý škandál, ktorý otriasol svetovými finančnými trhmi, je údajne zodpovedný jediný človek. 31 ročný burzový maklér Jérôme Kerviel. Najväčšia banková strata v dejinách, čítajúca takmer 5 miliárd eur, vznikla vo francúzskej banke Société Générale. Bola pripísaná tomuto tichému zamestnancovi, obyčajnému úradníkovi so zopár rokmi praxe. Každého prekvapilo, že sa tento nenápadný chlapec odvážil zájsť tak ďaleko. Na burze sa stal hviezdou a vyslúžil si prezývku Automat na peniaze. Mohol naozaj len on sám a v úplnej tajnosti rozohrať najväčší jackpot v histórii bankovníctva?  Odpovede Vám ponúkne bravúrne nakrútená francúzska dráma podľa skutočných udalostí.  

2. Kapitál (Le Capital, 2012)

Do prostredia najvyšších finančných kruhov v ére svetovej finančnej krízy nás zavedie aj ďalší francúzsky titul. Sledujeme príbeh o vzostupe Marca Tourneuila, ktorý sa stane novým riaditeľom najväčšej európskej banky. Na tomto atraktívnom poste musí manévrovať medzi úskaliami vysokej finančnej politiky. Ako zvládnuť prepúšťanie a s tým súvisiace intrigy kolegov i podriadených? Raketový kariérny vzostup si vyžiada svoju cenu. Morálne mantinely analyzuje vo svojom filme známy režisérsky burič Costa Gavras

3. Operácia kolibrík (The Hummingbird Project, 2018)

Newyorskí bratranci Vincent (Jesse Eisenberg) a Anton (Alexander Skarsgård) sú jednotkami na burze s cennými papiermi. Ich spoločným cieľom je zarobiť milióny, aby si splnili spoločný sen. Medzi nich sa ale postaví nadriadená Eva Torres (Salma Hayek), ktorá sa nezastaví pred ničím, len aby túto dvojicu porazila v ich vlastnej hre. Ambiciózni bratranci sa nechcú nechať poraziť len tak. Vydávajú sa na vyčerpávajúcu cestu za vykúpením, ktoré nenájdu prostredníctvom peňazí, ale vďaka rodinnému putu. Výnimočné herecké výkony v neobyčajnom príbehu stoja za Váš čas.

4. Výmena (Trading Places, 1983) Neskutočne bohatí a zároveň neuveriteľne lakomí bratia Dukovci sú majiteľmi slávnej brokerskej firmy Duke & Duke. Jedného dňa sa z roztopaše stavia o jediný dolár o to, či je pre kariéru človeka rozhodujúce prostredie, alebo dedičné vlastnosti a výchova. Netušia, ako sa ich nedobrovoľné pokusné zajace, aristokrat Louis Winthorpe (Dan Aykroyd) a čierny pouličný žobrák Billy Ray Valentine (Eddie Murphy), nakoniec s ich krivou hrou vysporiadajú. Klasická komédia režiséra Johna Landisa (Policajt z Beverly Hills, Cesta do Ameriky) predvádza výbornú zábavu aj vďaka skvelému hereckému obsadeniu, ktoré dopĺňa mladučká Jamie Lee Curtis.

5. Čarodejník z krajiny klamstiev (The Wizard of Lies, 2017)

Film ponúka pohľad do zákulisia rozsiahlej pyramídovej hry Bernieho Madoffa. Išlo o najväčšieho podvodníka v dejinách finančníctva, ktorý dokázal z ľudí vytiahnuť miliardy. Skutočný príbeh podvodného mafiána skúma, akým spôsobom bola do najväčšej pyramídovej bubliny zatiahnutá verejnosť, i sled deštruktívnych udalostí, ktoré spustila. Obete musela priniesť i samotná Madoffova rodina. Robert De Niro a Michelle Pfeiffer sa opätovne zišli ako excelujúci hereckí partneri v hlavných úlohách manželov Bernieho a Ruth Madoffových. Televízna dráma z produkcie HBO od Barryho Levinsona, režiséra klasiky Rain Man (1988) či politickej satiry Vrtieť psom (1997), je prirovnávaná k zemitejšej podobe Vlka z Wall Street a ak pracujete v oblasti financií, stojí za Vašu pozornosť.

Ďakujeme, že nás čítate. Ak Vás niektorý z filmov uhranie ako panovačná Salma Hayek, možno by ste finančné prostredie radi preskúmali aj na vlastnej koži.

V takom prípade nás neváhajte kontaktovať na info@ubp.sk a pridajte sa medzi našich universálnych brokerov.

S úctou a pozdravom
redakcia Lead Level