V tomto článku si priblížime problematiku splácania úverov na bývanie v nepriaznivých podmienkach ekonomickej recesie. Ponúkneme náhľad ako postupovať, keď chceme predísť problémom so splátkami.
V posledných mesiacoch sme mohli viackrát zachytiť správy, ako národná banka sprísňuje pravidlá pre poskytovanie úverov na bývanie. Či už je to zmena výšky LTV, alebo nutnosť vytvárať vyššie rezervy vlastného kapitálu takzvaný „proticyklický vankúš“. Bežne občanov tieto správy nezaujímajú, avšak, možno by mali.
V týchto správach je dôležitý odkaz pre verejnosť, že aj banky sa pripravujú na horšie časy, pretože ich klienti na ne veľmi pripravení nie sú.
Pred jedenástimi rokmi vrcholila ekonomická kríza, ale nás Slovákov sa to príliš nedotklo. Na jednej strane sme sa stále ešte nespamätali z rozpadu socializmu a na strane druhej sme boli len minimálne zadlžení.
Len pre zaujímavosť, viete, že podľa Štatistických údajov z Národnej banky Slovenska bola v roku 2008 zadlženosť obyvateľstva 9,8 miliardy, avšak k mesiacu jún 2019 je to už 36,6 miliardy Eur?
Oproti roku 2008 sa máme o mnoho lepšie. Máme nové autá, chodíme na drahé dovolenky a stavia sa toľko nových domov, že to na Slovensku snáď nemá ani obdobu. Ibaže mnoho z toho ide na dlh. Úvery sú totiž lacné. Prečo nevziať úver na bývanie, ak viem, že bývanie budem musieť skôr, či neskôr aj tak riešiť, a úroky sú len niečo málo nad 1%?
Veru tak, bola by chyba, úver za týchto podmienok nevziať, ale rovnako je chybou neplánovať, že tieto podmienky sa môžu za pár rokov zmeniť. Ak si totiž vezmem úver na 20 rokov, musím si uvedomiť, že som sa zaviazal 20 rokov, mesiac čo mesiac, uhradiť banke nemalú sumu a je skoro až isté, že táto mesačná splátka sa počas tých 20 rokov môže aj viackrát zvýšiť. Pritom môžem ochorieť, stratiť prácu, prípadne môže nastať aj iná udalosť, kvôli ktorej budem mať problém splátku uhradiť. Pritom stačí vynechať dve – tri splátky a už riskujem, že prídem o svoju nehnuteľnosť.
Banky sa pripravujú na scenár, keď ich klienti prestanú splácať hypotéky. Lepšie by však pre nás – klientov bolo pripraviť sa na to, aby sme mohli splácať za každých okolností.
Nie je nič nové na tom, že samotné banky ponúkajú rôzne poistenia úverov, vo väčšine prípadov je ale lepšie riešenie sporiť prostredníctvom podielových fondov. Klienti pri ponuke sporenia k úveru často počujú argument, že vďaka sporeniu budú môcť úver predčasne splatiť a získajú na tom ekonomický prospech. Je to síce pravda, ale ide o podružný dôvod. Hlavným dôvodom je tvoriť si rezervu, aby mohli pár splátok zaplatiť z úspor, keď prídu úplne, alebo čiastočne o hlavné zdroje príjmu.
Ak chceme chrániť úver sporením, musíme samozrejme pamätať na už spomínané ekonomické cykly. Konštrukcia sporenia preto musí byť nastavená inak, ako keď sporíme na dôchodok. Ak ekonomika oslabí, je väčšia pravdepodobnosť, že klienti môžu stratiť svoj príjem a práve vtedy môžu byť oslabené aj jeho úspory, ak nie sú optimálne nastavené.
Náš produkt UMD Loan Care práve reflektuje na ekonomické cykly. Časť portfólia je umiestnená v dlhopisoch. Ak by teda prišlo k poklesu cien akcií, je veľká pravdepodobnosť, že práve dlhopisová časť bude tá, z ktorej bude môcť začať klient splácať úver. Samozrejme, ak by to nestačilo, začne splácať aj odpredávaním akciovej časti, pretože strata, ktorú mu spôsobí nesplácanie úveru bude mnohonásobne vyššia ako čiastočná strata na akciovom portfóliu. Všimnite si graf nižšie, v ktorom modrá reprezentuje akciovú zložku a žltá dlhopisovú.
Predstavte si klienta, ktorý má 30 rokov a rozhodol sa pre úver vo výške 90 000 Eur so splatnosťou 30 rokov. Mesačná splátka úveru je pri dnešných úrokových sadzbách 302 Eur.
Vybral si sporenie UMD Loan Care, balansovaný profil. Odkladá si 40 Eur mesačne – čo je o trochu viac, ako minimálna odporúčaná suma sporenia (10% mesačnej splátky úveru).
Príklad je síce hypotetický, ale použité sú reálne dáta sporenia z roku 2003. Po troch rokoch by mal tento klient nasporených 1 803 Eur. Ak by teda mal problém so splácaním úveru kvôli strate zamestnania, z úspor by dokázal prakticky 6 mesiacov splácať hypotéku.
Samozrejme, všetko sa môže vyvíjať aj inak, ale nech sa deje čokoľvek, lepšie je byť pripravený. Ak sa totiž nič neudeje, budú toto pre klienta veľmi dôležité úspory na dôchodok.
Autor článku: Ondrej Faith, Odborný garant pre kapitálový trh a investície